Nesnelerin İnterneti (IoT) İçin En İyi Rehber

IoT, Nesnelerin İnterneti

IoT Nedir

Nesnelerin İnterneti veya kısaca IoT, veri toplayabilen, paylaşabilen, internete bağlı ve uzaktan yönetilebilen cihazların oluşturduğu bir ağdır. Basitçe söylemek gerekirse, IoT internete bağlı nesneleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu yazıyı okuduğunuz bilgisayar ve telefon dahil internete bağlanabilen her cihaz aslında IoT’nin bir parçasıdır. Son birkaç yılda, IoT dünyayı sessizce fırtınaya soktu ve yakın zamanda yavaşlayacak gibi durmuyor. Öyleki, 2020 yılında Nesnelerin İnterneti’ne bağlı 3 milyar cihaz olması bekleniyor.

IoT Cihazları

Aslında IoT cihazlarının ne olduğu hakkında farkında olmadığınız bir fikriniz var – şu anda bu makaleyi okumak için bir tane kullanıyorsunuz. Ancak telefonlar ve bilgisayarlar, IoT’nin yalnızca küçük bir bölümünü oluşturur. IoT cihazları veri göndermek ve almak için internete bağlanabilecek her şeyi içerir. Bu şekilde hemen hemen her şeyin bağlanabileceği bir ekosistem ortaya çıkar ve buna IoT denir.

Küçük bir işletme sahibi olsanız bile Nesnelerin İnternetinden faydalanabilirsiniz. Evet, tamamen yapabilirsiniz. Aslında, zaten bundan faydalanıyor olabilirsiniz. Ödemeleri kabul etmek için kullandığınız POS makineleri vb. bir çok cihaz aslında bir IoT üyesidir. Ancak bu sadece başlangıç, yepyeni akıllı cihazlar ve işe özel IoT çözümleri sayesinde daha önce varlığından dahi haberiniz olmayan kazanımlar elde etmeniz mümkün.

IoT Platform

Bağlı cihazlar IoT denkleminin sadece yarısıdır. Bağlı olan bu cihazların bile var olması için önce oluşturulması gerekir. Bir IoT cihazı oluşturmak için bir IoT platformuna ihtiyacınız var. IoT platformları, geliştiricilerin oluşturdukları uygulamaları yönetmelerinin yanı sıra verileri saklama, paylaşma ve analiz etme olanağı sağlar. İOS ve Android platformlarını düşünün. Hem iOS hem de Android platformları, geliştiricilerin belirli bir sorunu veya ihtiyacı çözmesi için temeldeki teknolojiyi sağlayarak daha hızlı ve daha az parayla uygulamalar oluşturmasına olanak tanır. Örneğin, bağlı HVAC sistemlerini ısıtma maliyetlerini düşürmek için optimize etmenin arkasındaki temel teknoloji, bir geliştiricinin küçük bir apartman dairesinde veya 50 katlı bir ofis binası için kullanmasından bağımsız olarak aynıdır. 

VOLSOFT IoT çözümleri ile işinizi yeni çağa taşıyın.