MQTT Nedir

Nesnelerin İnterneti (IoT)’ye gücünü veren yüksek verimli MQTT protokolü nedir öğrenin.

MQTT Nedir?

MQTT (Message Queuing Telemetry Transport), kısıtlı kaynağa sahip ağ istemcilerine telemetri bilgilerini dağıtmayı kolaylaştıran hafif bir iletişim protokolüdür. Yayın / abone iletişim modeli kullanan protokol, makineden-makineye (M2M), nesnelerin interneti (IoT) ve endüstriyel nesnelerin interneti (IIoT veya Endüstri 4.0)’da önemli bir rol oynar.

Şu sıralar boy gösteren çok sayıda IoT teknolojisi ve protokolü olsa da, MQTT’nin son derece hafif yükü (2 baytlık üstbilgi), yayınlama / abone olma modeli ve çift yönlü iletişim yetenekleri, IoT ve endüstriyel kontrol sistemlerinin taleplerini karşılamak için en uygun yapıdır.

En yeni sürüm olan (2018 3.1.1), açık ve royalty free OASIS standardıdır. (OASIS, bilgi formatları için ürüne bağlı olmayan standartların benimsenmesini teşvik eden uluslararası bir konsorsiyum olan Yapısal Bilgi Standartlarının Geliştirilmesi Örgütüdür.)

VOLSOFT IoT Çözümleri MQTT ile Güçlendirildi

MQTT protokolü kullanan IoT çözümleri için tıklayın!

MQTT’nin Avantajları Nelerdir?

MQTT’nin avantajlarını daha iyi anlayabilmek için bugün İnternet diye adlandırdığımız ekosistemin temelini oluşturan HTTP protokolünü tanımak gerekir.

HTTP (HyperText Transfer Protocol), World Wide Web’in alt yapısını oluşturan protokoldür. HTTP istek/yanıt modeli kullanır, çift yönlü iletişim desteklemez ve mesaj boyutları oldukça büyüktür. Bu gibi sebepler MQTT‘nin icat edilmesine zemin oluşturmuştur. HTTP’nin hantallığına bir örnek vermek gerekirse, bir web sitesinde yenilenen veriyi görmek için yenileme (rehresh) yapmak zorunda olmanızdır.

Karşılaştırma

Özellik MQTT HTTP
Tasarım Metodolojisi Veri merkezli Doküman merkezli
Mimari Yayınlama/Abone olma İstek/Yanıt
Karmaşıklık Basit Karmaşık
Veri Güvenliği Evet Hayır, veri güvenliği sağlamak için HTTPS kullanılır
Mesaj Boyutu Küçük, 2Byte binary Büyük, ASCII formatındadır
Veri Dağıtımı 1 to 0/1/N Sadece bire bir

Bilgi

3G şebekelerindeki ölçümlere göre, MQTT’nin iletişim hızı HTTP’den 93 kat daha hızlıdır.

MQTT
  • Bilgiyi daha verimli dağıtır
  • Ölçeklenebilirliği artırır
  • Ağ bant genişliği tüketimini önemli ölçüde azaltır
  • Güncelleme oranlarını kısa sürelere indirger
  • Uzaktan algılama ve kontrol için çok uygundur
  • Mevcut bant genişliğini en üst düzeye çıkarır
  • İzin tabanlı güvenlik sayesinde çok güvenlidir
  • Petrol ve gaz endüstrisi, Amazon, Facebook ve diğer büyük işletmeler tarafından kullanılır
  • Yayın/abone iletişim modeli, sorgu protokollerine kıyasla daha az bant genişliği ile daha fazla veri iletir

MQTT Nasıl Çalışır?

MQTT, network cihazlarının bir aracıya (broker) yayın yapmasına izin veren bir yayın/abone protokoldür. İstemciler bu aracıya bağlanır ve aracı istemciler arasındaki iletişimi düzenler. Her cihaz belirli konularda abone olabilir veya abonelikten çıkabilir. Bir cihaz abone olmuş olduğu konuyla ilgili bir mesaj yayınladığında, aracı mesajı aynı konuda abone olan tüm cihazlara veya tek bir cihaza iletebilir.

MQTT

MQTT iki yönlüdür ve durum bilgisini korur. Bir cihaz bağlantıyı kaybederse, abone olan tüm istemciler sunucusu tarafından bilgilendirilir. Böylece sistemdeki cihazlardan biri tarafından gönderilen mesaj her yada geç aynı abonelikteki tüm cihazlara iletilir.

MQTT’nin hafifliği ve verimliliği, izlenen veya kontrol edilen verilerin miktarını önemli ölçüde artırmayı mümkün kılar. HTTP’ye kıyaslandığında aynı bant genişlinde çok daha fazla veri iletişimi sağlar.

Nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi için: http://mqtt.com

Kimler MQTT Kullanıyor?

MQTT başlangıçta, petrol ve gaz endüstrisinde kullanılan düşük bant genişliği, yüksek gecikmeli veri bağlantıları için geliştirilmiştir. Bununla birlikte, petrol ve gazın ötesinde akıllı aydınlatma sistemlerini kontrol etmekten Facebook Messenger uygulamasına kadar bir çok alanda kullanılmaktadır. Amazon Web Hizmetleri geçtiğimiz günlerde Nesnelerin İnternet’inin (IoT) MQTT’ye dayandığını da açıkladı.

Daha fazla bilgiyi şu adresten edinebilirsiniz: http://mqtt.org