IoT Platform Nedir

Nesnelerin İnterneti (IoT)’yi orkestre eden bulut tabanlı IoT Platform nedir bir göz atalım.

IoT Platform

IoT platformun ne olduğunu anlamak için, öncelikle tam bir IoT sistemine neyin girdiğini anlamanız gerekir. Bunu öğrenmenin en kolay yolu IoT nedir makalemizi okumaktır IoT Sistemi Aslında Nasıl Çalışıyor?

Temel olarak, IoT ekosisteminde platform gerçek IoT sihrinin gerçekleştiği ana yer olduğu söylenebilir. Bir platform, cihaz yönetimi ve konfigürasyonu, veri toplama ve analizi, uygulamaların etkinleştirilmesi ve bulut ile bağlantı için etkin bir çözüm sunmak üzere donanım, bağlantı, yazılım ve uygulama katmanlarını bir araya getirerek her IoT dağıtımının merkezinde yer almaktadır. Ancak platformun arkasındaki ayrıntılara girmeden önce, her profesyonel IoT sistemini oluşturan temel bileşenlere bir göz atalım.

IoT platformlara en iyi örneklerden birisi olan ThingsOn’u inceleyin.

Bağlı cihazlar — sınırlı olmamak üzere, belirli eylemleri gerçekleştirmeyi amaçlayan makineler, sensörler, aktüatörler veya diğer bağlı donanımlardır;

Bağlantı çözümü – telekomünikasyon ağlarına dayanarak, bu cihazların birbirleriyle ‘konuştuğu’ ve sunucudan buluttan gelen komutları aldıkları bir kanaldır. Verilen IoT projesinin gereksinimlerine ve sınırlamalarına bağlı olarak, sağlanan bağlantı çözümü kendilerine en iyi şekilde hitap eden özellikler sunmalıdır. Bunlar arasında: güvenilirlik, ağ çevikliği, güvenlik ve güç tüketimi, aralık ve bant genişliği gibi diğer performans parametreleri vardır.

Agnostik haberleşme protokolleri – bir IoT platform sahadaki her tür cihazı buluta bağlayacak alt yapıya sahip olmalıdır. Bunu sağlamak için MQTT, CoAP, HTTP ve OPC-UA gibi standart protokoller kullanır.

Kural motoru – aygıtlar tarafından gönderilen verileri toplar, analiz eder ve IoT sisteminde gerçekleştirilecek eylemler hakkında bağımsız kararlar alır.

Kullanıcı arayüzü / uygulama – kullanıcıya tüm sistemin çalışmalarına ilişkin bir fikir vermek ve onunla etkileşime girmek için yollar sunmak, uygulama katmanının ana görevi yazılımdan alınan bilgileri görselleştirmek ve kullanıcı dostu bir şekilde sunmaktır.

IoT ara katman yazılımı olarak adlandırılan IoT platform, uygulama katmanı ile donanım arasında bir arabulucudur. Genel olarak, bir platformun temel amacı, bireysel teknoloji katmanları (birlikte çalışabilirlik eksikliği, standardizasyon, güvenlik ve diğerleri dahil) arasındaki engellerin üstesinden gelmek ve verimli ve kusursuz işbirliklerini sağlamak için bunları birleştirmektir.

IoT platformun temel özellikleri

IoT dünyasının neredeyse sınırsız ölçekte parçalanmış olduğu göz önüne alındığında, platform belirli IoT destekli endüstrilerin taleplerinin heterojenliğini ve çeşitliliğini ele almak için birçok farklı çözüm türüne dönüşmelidir. Bu nedenle, platformları temsil ettikleri bazı genel özelliklere göre karakterize edilebilir ve değerlendirilebilir. Ölçeklenebilirlik, kullanım kolaylığı, güvenlik veya birlikte çalışabilirlik gibi belirli bir IoT sisteminin performansını etkileyebilecek ana faktörler göz önüne alındığında, aşağıdaki kategoriler ayırt edilebilir:

Ölçeklenebilirlik: ThingsOn gibi gelişmiş platformlar, koşullardan bağımsız olarak cihaz bağlantılarının maksimum performansını sunan, müşterinin ihtiyaç duyabileceği her noktada ölçeklenebilirliğe izin verir.

Kullanıcı dostu olma: IoT Platformu ile ilgili bu kriter çoğu zaman entegrasyon API’lerinin esnekliği ve kodu kontrol etme yeteneği ile yakından ilgilidir. Platformların bu özelliği, cihazın ve uygulamalarının bazılarını kişiselleştirmek veya tam tersine ek modüller geliştirmek isteyen tüm geliştiriciler için önemlidir.

Birlikte Çalışabilirlik ve Entegrasyon: Gerçek hayattaki IoT ekosistemlerinde çalışmak üzere tasarlanan her platformun doğası gereği donanım ve yazılım agnostik özellikleri desteklemesi gerekir. Başka bir deyişle, kaçınılmaz olarak, verileri bulut veya şirket içi sunuculara beslemek için birden çok türde iletişim protokolü üzerinden birden fazla türde cihazın etkili bir şekilde kullanılması için olanaklar sağlamak zorundadır. Her profesyonel IoT konuşlandırmasında çeşitli donanım ve yazılım iletişim protokollerini kullanmak çok önemlidir.

Uygulama seçenekleri: IoT Platform teknolojisini kullanmak herhangi bir şirket için önemli bir noktadır, bu nedenle bulutta ya da daha fazla gizlilik sağlamak istiyorsanız, bir site sunucusunda dağıtılma imkanı vermelidir.

Veri güvenliği: Bu kriter, çeşitli iletişim kanalları aracılığıyla cihazlar ve sunucu arasında iletilen bilgilerin şifrelenmesini, kullanıcı erişiminin kontrolünü ve işlenen verinin sahipliğini içerir. Bugünlerde IoT veri güvenliği açısından büyük zorluk teşkil eden şey, bazı eski IoT sistemlerinde kablosuz güncelleme işlevlerinin olmamasıdır.

İleri seviye analitik ve Big Data: Gelişmiş bir IoT platform, IoT projelerinde toplanan veri üzerinde gerçek zamanlı veya tarih bazlı big data analizleri yapmayı kolaylaştırmalıdır.

ThingsOn IoT Platform Nedir

ThingsOn IoT Platform, VOLSOFT IoT çözümlerinin tam ortasında oturan kurumsal ve yüksek verimli bir IoT bulut yazılım hizmetidir. Uçtan uca, yüksek verimli ve nispeten uygun maliyetli olması sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. 

ThingsOn, hızlı IoT gelişimi ve dağıtımı için bir dizi kritik avantaj sağlar.

Özelleştirilebilir bir mikro hizmet mimarisine ve açık protokollere dayanır, kurumsal sınıf ölçeklenebilirlik ve güvenlik sağlar ve geliştiricilerin teknoloji seçimi, dağıtım türleri ve üçüncü taraf entegrasyonları konusunda özgürlüğüne büyük önem verir.

IoT Platform Nedir başlıklı bu yazımızda size bu konuda faydalı bilgiler vermeyi hedefledik. İyi bir IoT sistem için ThingsOn’u inceleyebilirsiniz: https://www.thingson.io/

 

IoT Platform Nedir Blog