IoT Nedir

Nesnelerin İnterneti (IoT)’ye derinlemesine bir giriş yapın, IoT nedir öğrenin.

IoT Nedir?

Nesnelerin İnterneti veya IoT, şu anda internete bağlı, veri toplayan ve paylaşan dünyadaki milyarlarca fiziksel cihazı ifade eder. Ucuz işlemciler ve gelişen kablosuz ağlar sayesinde, herhangi bir şeyi IoT’nin bir parçası haline getirmek mümkündür. IoT, aksi takdirde aptal olan cihazlara dijital bir zeka katar ve bu sayede insanla uğraşmadan gerçek zamanlı veri iletişimini sağlar. IoT dijital ve fiziksel dünyaları etkin bir şekilde birleştirir.

VOLSOFT IoT Çözümleri

Uçtan uca anahtar teslim IoT çözümleri için tıklayın!

IoT cihazları ve kullanım örnekleri

İnternete bağlanabilir ve bu şekilde kontrol edilebilirse, hemen hemen her fiziksel nesne bir IoT cihazına dönüştürülebilir. İşte IoT kısaltmasındaki T yani Things bunu ifade eder.

Bir akıllı telefon uygulaması kullanılarak açılabilen bir ampul, ofisinizde veya bağlı bir sokak lambasında bir hareket sensörü veya akıllı bir termostat gibi varlıklar bir IoT cihazıdır. Bir IoT cihazı, bir çocuk oyuncağı kadar yumuşak ya da sürücüsüz bir kamyon kadar ciddi olabilir ya da verimli bir şekilde çalıştığından emin olmak için verileri toplayan ve ileten binlerce sensörle dolu bir jet motoru kadar karmaşık olabilir. Daha da büyük ölçekte, akıllı şehirler projeleri çevreyi anlamamıza ve kontrol etmemize yardımcı olmak için tüm bölgeleri sensörler ile dolduruyor.

IoT terimi genel olarak internet bağlantısına sahip olması genellikle beklenmeyen ve ağ ile insan eyleminden bağımsız olarak iletişim kurabilen cihazlar için kullanılır. Bu nedenle, bir PC genel olarak IoT cihazı olarak kabul edilmez ve sensörler ile doldurulmuş olsa da bir akıllı telefon IoT cihazı değildir. Bununla birlikte, bir akıllı saat veya spor bandı veya başka bir giyilebilir cihaz, IoT cihazı olarak sayılabilir.

IoT’nin tarihi nedir?

Temel nesnelere algılayıcı ve istihbarat ekleme fikri 1980’lerde ve 1990’larda (ve belki de daha önceleri ataları var) tartışıldı; ancak teknoloji hazır değildi.

Harcanabilir ancak tek kullanımlık olacak kadar ucuz ve güçlü olan işlemciler milyarlarca cihaza bağlanmak için uygun maliyetli hale gelmeliydi. Kablosuz iletişim kurabilen düşük güçlü yongalar olan RFID etiketlerinin benimsenmesi, bu sorunların bir kısmını çözdü ve geniş bantlı internet, hücresel ve kablosuz ağların kullanılabilirliğini arttırdı. IPv6’nın kabul edilmesi – diğer şeylerin yanı sıra, dünyanın (ya da gerçekten de bu galaksinin) ihtiyaç duyacağı her cihaz için yeterli IP adresi sayısını sağladı. Bu gibi gelişmeler IoT’nin ölçeklendirilmesi için gerekli bir adımdı. Kevin Ashton, teknolojinin vizyonu yakalaması için en az on yıl sürmesine rağmen, 1999’da ‘Nesnelerin İnterneti – IoT‘ ifadesini kullandı.

Konumlarını izlemeye yardımcı olmak için pahalı ekipman parçalarına RFID etiketleri eklemek, ilk IoT uygulamalarından biriydi. Ancak o zamandan beri, sensör ekleme ve nesnelere bir internet bağlantısı maliyeti düşmeye devam etti ve uzmanlar bu temel işlevselliğin bir gün 10 kuruş kadar ucuza mal olacağını ve neredeyse her şeyi internete bağlamayı mümkün kıldığını tahmin ediyor.

IoT başlangıçta, uygulamasının bazen makineden makineye (M2M) olarak bilindiği iş ve imalat sektörleri için en ilginç olanıydı, ancak şimdi, evlerimizi ve ofislerimizi akıllı cihazlarla doldurmaya, neredeyse onu ilgilendiren bir şeye dönüştürmeye odaklanıyor.

IoT’nin iş dünyasına yararları nelerdir?

IoT’nin iş dünyasına sağladığı faydalar özel uygulamaya bağlıdır, ancak asıl önemli olan işletmelerin kendi ürünleri ve kendi iç sistemleri hakkında daha fazla veriye erişebilmeleri ve bunun sonucunda değişiklik yapma konusunda daha büyük yeteneklere sahip olmalarıdır.

Ayrıca bakınız: KOBİ’ler IoT girişimlerinin faydalarını nasıl en üst düzeye çıkarabilir?

Üreticiler ürünlerindeki bileşenlere sensörler ekliyor, böylece performanslarını nasıl yansıttığını öğrenebiliyorlar. Bu, bir bileşenin arızalanması ve zarar vermeden önce onu değiştirmesi muhtemel olduğunda şirketlerin fark etmelerine yardımcı olabilir. Şirketler ayrıca, bu sensörlerin ürettiği verileri, sistemlerini ve tedarik zincirlerini daha verimli hale getirmek için kullanabilir, çünkü gerçekte neler olup bittiğiyle ilgili çok daha doğru veriler olacaktır.

Danışmanlar McKinsey, “Kapsamlı, gerçek zamanlı veri toplama ve analizin getirilmesiyle, üretim sistemleri çok daha fazla tepki verebilir hale gelebilir” diyor.

IoT’nin kurumsal kullanımı iki bölüme ayrılabilir: üretim tesisindeki sensörler veya sağlık bakımı için gerçek zamanlı konum cihazları gibi sektöre özel teklifler; ve akıllı klima veya güvenlik sistemleri gibi tüm endüstrilerde kullanılabilen IoT cihazları.

Endüstriye özgü ürünler erken çalışmaya başlasa da, 2020 yılına kadar Gartner, sektörler arası cihazların 4,4 milyar adede ulaşacağını, dikey sektöre yönelik cihazların ise 3,2 milyar adede ulaşacağını öngörüyor. Tüketiciler daha fazla cihaz satın alıyor, ancak işletmeler daha fazla harcama yapıyor: Analist grubu, geçtiğimiz yıl IoT cihazlarına yapılan tüketici harcamalarının yaklaşık 725 milyar dolar iken, IoT harcamalarının 964 milyar dolara ulaştığını söyledi. 2020’ye gelindiğinde, IoT donanımına yapılan işletme ve tüketici harcaması yaklaşık 3 milyon dolara ulaşacak.

IDC ye göre, 2018’de IoT’de en fazla harcama yapması beklenen üç sektör imalat (189 milyar $), nakliye (85 milyar dolar) ve kamu hizmetleri (73 milyar dolar). Üreticiler büyük ölçüde süreçlerinin verimliliğini ve varlık takibini artırmaya odaklanırken, taşımacılıkta IoT harcamalarının üçte ikisi navlun izlemeye ve ardından filo yönetimine gidecektir.

Kamu hizmetleri sektöründeki IoT harcamalarına elektrik, gaz ve su için akıllı şebekeler hakim olacak. IDC, 2018’de yaklaşık 92 milyar dolara bağlı araçlar ve akıllı binalar gibi sektörler arası IoT alanlarına harcama yapıyor.

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) Nedir?

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) veya dördüncü sanayi devrimi veya Endüstri 4.0, IoT teknolojisinin bir işletme ortamında kullanılması için verilen adlardır. Konsept IoT tüketici için aynıdır; endüstriyel süreçleri ölçmek ve optimize etmek için bir sensör, kablosuz ağ, büyük veri ve analitik kombinasyonunu kullanmak.

Sadece tek tek şirketler yerine tüm tedarik zinciri boyunca tanıtıldıysa, tam zamanında teslimat ve üretimin baştan sona yönetimi ile bu etki daha da büyük olabilir. İşgücü verimliliğini veya maliyet tasarrufunu artırmak iki potansiyel amaçtır, ancak IIoT ayrıca işletmeler için yeni gelir akışları yaratabilir; Örneğin, bir motor gibi bağımsız bir ürün satmak yerine, üreticiler de motorun kestirimci bakımını satabilirler.

Nesnelerin İnterneti’nin tüketiciler için faydaları nelerdir?

IoT, çevremizi – evlerimizi, ofislerimizi ve araçlarımızı – daha akıllı, daha ölçülebilir ve daha konuşmacı hale getirme sözü veriyor. Amazon Echo ve Google Home gibi akıllı hoparlörler müzik çalmayı, zamanlayıcıları ayarlamayı veya bilgi almayı kolaylaştırıyor. Ev güvenlik sistemleri, içeride ve dışarıda olanları izlemeyi veya ziyaretçileri görmeyi ve konuşmayı kolaylaştırır. Bu arada, akıllı termostatlar geri dönmeden evlerimizi ısıtmamıza yardımcı olabilir ve akıllı ampuller dışarıdayken bile evdeymiş gibi görünmesini sağlayabilir.

Evin ötesine bakarken, sensörler çevremizin ne kadar gürültülü veya kirli olduğunu anlamamıza yardımcı olabilir. Özerk araçlar ve akıllı şehirler kamusal alanlarımızı nasıl inşa ettiğimizi ve yönettiğimizi değiştirebilir.

Bununla birlikte, bu yeniliklerin birçoğunun kişisel gizliliğimiz için önemli etkileri olabilir.

IoT Nedir Blog