Birçok kuruluş yeni bir ERP sistemi ve iş ortağı seçme görevine girişmek istediğinde mevcut seçenekleri karşılaştırmaya çalışırken karmaşaya düşüyor veya yanlış tercih yapıyor. Yeni bir ERP sistemi seçerken düşülen 5 tuzağı sizler için derledik.

 

1. Sistem stratejisinin eksikliği

Yeni bir ERP sistemini seçmeye karar verirken birinci öncelik, aradığınızı net bir şekilde görmektir. Kesinlikle kapsamın içinde olanı, kapsamın dışında kalanı ve nelerin kapsam içinde olabileceğini bilmek sizi çözüme ulaştırabilir. Ne yazık ki birçok organizasyon, sistem seçim projelerine zaman ayırmadan, işin neye ihtiyacı olduğunu ve maliyetinin ne olacağını düşünmeden ortaya atlıyor. ERP konusunda netlik büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu sizin stratejinizi yönlendirecek ve sistem seçimi projesi sırasında ve sonrasında kararlarınızı belirleyecektir.

 

2. Koşulların yetersiz tanımlanması

Şartları tanımlamak ve belgelemek için harcanan zorluk, belirli endüstrilerde mükemmel bir şekilde çalışan ama endüstrinizde veya sektörünüzde farklılaşan, işlevsellikten yoksun bir sistemi seçtiğiniz anlamına gelebilir. Bilinmesi gereken en önemli şey, listenizdeki çoğu sistemin standart olarak ihtiyacınız olanın %80 ila %90’ını yapmasıdır. Açıkçası, bu gereksinimlerin belgelendirilmesinin hiçbir anlamı yoktur. Sizin ve tedarikçilerinizin zamanı diğer “belirleyici” gereksinimlere harcamanız çok daha faydalı olacaktır. Size rekabet avantajı sağlayan, işletme avantajlarından yararlanan, sektörünüze özgü veya mevcut sistemlerinizin yönetilmesi için uğraş veren gereksinimler üzerine odaklanın.

 

3. Sistemi değerlendirmek için satıcının satış demosunu kullanma

Her ERP sistem sağlayıcısı, aradıklarını yorumlamalarına dayanarak sistemlerini size göstermek isteyecektir. Ne yazık ki her bir satıcının kendi yorumları var ve gördüklerinizi karşılaştırmak sizin için son derece zor olacak. Burada karşılaştırma için ihtiyacınız olan her bir satıcının vermesi gereken bir demo metnidir. Metin gösterilen şeylerin senaryolarını, tedarikçinin çözümünün belirleyici gereksinimlerinizi ne kadar iyi karşıladığına odaklanmasının yanı sıra sağlanan çeşitli kullanılabilirlik özelliklerinin işletmenize ne şekilde fayda verebileceğini değerlendirme şansı vermelidir.

 

4. Satıcının teslim yeteneğine odaklanma eksikliği

Herhangi bir ERP sisteminin işlevsel kapasitesinden bağımsız olarak, başarılı bir ERP projesi, büyük ölçüde satıcının beklenen faydaları sağlayan bir çözüm sunmasına yardımcı olma yeteneğine bağımlıdır.Burada ortak bir sıkıntı neredeyse tamamen sistem işlevselliği ve maliyet odaklıdır. Bununla birlikte, kapsamlı bir seçim süreci, referans sitesi ziyaretleri ve çağrıları, projeniz için önerilen danışmanların kalibre ve deneyimlerinin değerlendirilmesi ve önerilen uygulama metodolojisinin değerlendirilmesini de içerir.

 

5. Faydadan ziyade maliyetlere odaklanma

Herkes ERP uygulamalarının zamanında ve uygun bütçeyle yapılmasını istiyor. Genellikle bu bir başarı olarak değerlendirilir. Sonuç olarak, yazılım ve uygulama maliyetlerinin başlangıçtaki beklentiler dahilinde tutulmasını sağlamak için ERP seçimi projesi süresince bu doğaldır. Bununla birlikte bu yaklaşım değerlendirilen çözümlerin beklenen ticari faydaları sağlamadaki yeteneğini hesaba katmaz. Örneğin %15 daha fazla maliyetle ancak belirli bir sürede finansal faydalar içinde katları bulmanıza yardımcı olan bir çözüm açıkça daha iyi bir seçenektir.