Günümüzde üretim dünya çapında bir devrimin başlangıcında duruyor. Bu devrimin adına “Nesnelerin İnterneti” devrimi demek yanlış olmayacaktır. Nesnelerin İnterneti (IoT) iş modellerini değiştirmekte, çıktıları arttırmakta ve çeşitli endüstrilerdeki süreçleri otomatikleştirmektedir. Bu teknolojik devrimden en fazla etkilenen sektör tartışmasız üretim sektörüdür.

IoT – Nesnelerin İnterneti Üretimi Nasıl Etkiler?

Yeni bilgi teknolojileri tesis ve işletme yazılımının ilk sürümlerinde gördüğümüz gibi anlık olarak üretim yönetimini daha etkin hale getirmek için değil, aynı zamanda daha akıllı olmak için çalışmaktadır. IoTNesnelerin İnterneti olarak adlandırılan dünyada, fiziksel dünya, fiziksel nesnelerde gömülü olan ve İnternet Protokolü aracılığıyla kablolu ve kablosuz ağlar aracılığıyla bağlanan sensörler ve aktuatörler aracılığıyla bir tür bilgi sistemi haline gelmektedir. Bu sayede IoT – Nesnelerin İnternet’i, bildiğimiz üretimi “akıllı üretim” haline getiriyor.

Akıllı Üretim Nedir?

Akıllı üretim, tesis katında ve tedarik zinciri boyunca mevcut tüm bilgilerin gerçek zamanlı olarak yakalanması, görünür kılınması ve uygulanabilir bilgiler haline dönüştürülmesi ile ilgilidir. Akıllı üretim, tesis operasyonları, tedarik zinciri, ürün tasarımı ve talep yönetimi arasındaki sınırları bulanıklaştırarak işin her alanını kapsar. Akıllı üretim, sermaye varlıklarının, süreçlerin, kaynakların ve ürünlerin sanal izlenmesini sağlayarak işletmelerin tam olarak görünür olmasını sağlar; bu da iş süreçlerini düzene sokar ve arz ve talebi optimize eder.

Kısacası akıllı üretim, üretim operasyonlarının verimliliğini arttırmak için IoT cihazlarının kullanılmasıdır. Genellikle bu sensörleri mevcut üretim ekipmanlarına takviye etmeyi içerir. Hatta yeni üretim ekipmanlarının neredeyse tümü önceden monte edilmiş IoT sensörleri ile birlikte gelir.

Kimler Akıllı Üretim Yapıyor?

IoTNesnelerin İnterneti akıllı üretimine öncülük eden birçok büyük şirket var. Bu şirketlere örnek olarak Bosch, Cisco, FCA, GE, General Mills, Harley-Davidson, Siemens, PTC, General Motors, IBM, Microsoft, Intel, SAP verilebilir.

Business Insider’ın premium araştırma hizmeti olan BI Intelligence, 2016 yılında 237 milyon olan üretim IOT cihazlarının kurulum tabanını 2020’de 923 milyon seviyesine çıkarmasını bekliyor. Bu yıl üreticiler IoT için yaklaşık 267 milyar dolar harcayacak.

Volsoft aklıllı üretim sistemi