Akıllı Üretim

Akıllı üretim ve Akıllı Fabrika, imalat sürecini optimize etmek amacıyla ortaya çıkan geniş bir üretim kavramıdır. Akıllı üretim, imalat verimliliğini artırmak için bilgisayar kontrolleri, modelleme, büyük veri ve diğer otomasyonu kullanan süreçtir. Akıllı üretim, dinamik ve küresel bir pazara hitap edebilmek için fiziksel süreçlerde esneklik sağlamak için gelişmiş bilgi ve üretim teknolojilerinden faydalanmayı hedeflemektedir. Akıllı Üretim, bir sonraki Sanayi Devrimi veya Endüstrisi 4.0 olarak öngörülüyor.

Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST), Akıllı Üretim’i fabrikada, tedarik ağında ve müşteri ihtiyaçlarında değişen talep ve koşulları karşılamak için gerçek zamanında tepki veren, tamamen entegre ve işbirliğine dayalı üretim sistemleri olarak tanımlıyor.

Akıllı Üretim Örnekleri

VOLSOFT “Akıllı Fabrika” çözümleri, üretim tesislerinde akıllı üretime geçiş için ilk adım olan otomatik üretim takibi ve gerçek zamanlı izlenebilirlik sağlıyor. Bu sayede üretimdeki her bir parametre izlenerek verimliliği olumsuz etkileyen unsurlar ortadan kaldırılabiliyor.

Akıllı Üretim Takip Videosu