Akıllı ev kavramının yaygınlaşmasıyla birlikte birçok şirket bu alana yönelip pastadan kendilerine ait payı alabilmek için rekabet içine girdi. Son dönemde televizyondan diğer medya yayınlarına kadar çeşitli yerlerde bu tarz reklamları sizde görmüşsünüzdür. Peki, neler oluyor? Bu sektörü bu kadar cazip kılan nedir?

İnşaat sektörünün pik yaptığı dönemleri yaşıyoruz, doğal olarak bu sektör kendi yan sektörlerini oluşturuyor. Akıllı ev ve bina otomasyonu bu yan sektörlerden biri olarak düşünülebilir. Öte yandan daire sahibi olmak isteyenlerin bu konuda iyi kötü bilinçlenmeye başlaması arz talep döngüsünü hızlandırmıştır. Sonuç olarak ev ve bina inşa eden şirketler “akıllı ev satıyoruz” vurgusu yaparak müşteri bulmak ve pazarlıkta avantajlı olmak gibi faydalarından dolayı akıllı ev sistemlerine yoğun bir ilgi duymaktadır. Böyle bir ortamda bu kadar çeşitli firmanın bu alanda faaliyet göstermesi daha anlaşılır olmaktadır.

Eviniz ne kadar akıllı olabilir?

Bu tamamen akıllı evden ne anladığınıza bağlıdır. Evinizdeki ışık, televizyon ve priz gibi bazı cihazları uzaktan kontrol edebilmek sizin için yeterliyse sizin için eviniz akıllıdır. Ancak sizce de burada bir eksik yok mu? Sizin komutlarınıza cevap veren bir sistem için “Akıllı” ifadesi biraz fazla değil mi? Bir sisteme akıllı diyebilmek için belirli kararları sizin yerinize alıyor olması gerekmez mi? Veya bir takım görevleri sizin müdahalenize gerek duymadan yerine getiriyor olması gerekmez mi? Evet bizce gerekir ve sistemlerimizi bu şartları yerine getirebilecek şekilde tasarlıyoruz.

Güvenlikten ne haber?

Size bir sorumuz var; Evinizdeki bazı cihazları uzaktan kontrol edebilmeyi mi yoksa siz uyurken yaşanabilecek bir gaz sızıntısını algılayıp gazı kesmesini mi isterdiniz? Büyük ihtimalle ikinci şık daha akılcı gelmiştir. Aslında ikisini ve hatta daha fazlasını yapması gerekmez mi? Şimdi daha akıllı bir ev olmadı mı?

Maliyet & malzeme kalitesi mevzuları

Ne yazık ki kısa vadede elde edilecek toplam karın insan hayatından daha önemli olduğunu düşündüren çeşitli vakalar sürekli yaşanmaktadır. Bu vakaların yaşandığı ülkelerde (bizde olmaz! bazı ülkelerde, siz anladınız) genelde fiyat birinci kıstas olarak kabul edilip malzeme kalitesi, sistemin istikrarlı olup olmaması ve uzun vadede nasıl çalışacağı ikinci hatta üçüncü planda kalabiliyor. Böyle bir tercih doğru çalıştığında hayatınızı kurtarabilecek bir sistemin oluşmasını engelleyebiliyor maalesef. Bu tarz yatırımların uzun vadede asılında hiçte karlı olmadığı defalarca tecrübe edilmiştir.

Nasıl seçim yapmalı? Nelere dikkat etmeli?

Bu sorunun daire sahibi olmak isteyen ve daire satmak isteyenler için ayrı cevapları olsa da genel olarak aşağıdaki gibi özetlenebilir;

  • “Akıllı ev” den önce güvenli ev olmasını sağlamak çok daha önemlidir. Bu sebepten satın alınacak olan sistemin gerekli güvenlik kriterlerini sağladığından emin olunmalıdır.
  • Kolay kurulum ve kullanım hem daireyi satacak firma hemde gelecekte kullanacak daire sahibi için faydalı olacaktır.
  • Sistemin modüler bir yapıda olması ve arıza durumunda kolayca tedarik edilebilecek malzemelerden oluşması ilerisi için önemlidir.
  • Sistemde kullanılan malzeme ve cihazların belirli kalitede olması ve üretici tarafından sağlanan test sertifikalarının olması önemlidir.
  • Sistem elektronik devreler ve yazılım ürünleri dahil olmak üzere stabil ve performanslı çalışmalıdır.
  • Maliyet hesabı yapılırken uzun vadeli düşünülerek toplamdaki fiyat/performans oranı iyi hesaplanmalıdır.
  • Sistemi satan veya kuran firmanın sadece kendi ürünlerini kullanamaya zorlaması ilerisi için mecburiyet oluşturacağı için bu tarz firmalarla çalışırken dikkatli olunmalıdır.

 

Peki, VOLSOFT Akıllı Ev Sistemi farklı mıdır?

Evet VOLSOFT Akıllı Ev Sistemi farklıdır. Sistem tamamen endüstriyel kalitede cihazlardan oluşmaktadır. Endüstri 4.0 standartlarıyla uyumludur ve IOT (Nesnelerin İnterneti) temellidir.  Sistemde kullanılan cihazlar dünya devi markaların üretim tesislerinde kullandığı cihazlar ile aynıdır. Bu sayede sistem devreye alındıktan sonra diğer sistemlere nazaran çok daha istikrarlı ve hatasız çalışır. Sistemdeki tüm yazılım altyapısı VOLSOFT mühendisleri tarafından yazılmaktadır. Böylelikle her projede ihtiyaca uygun butik çözümler üretilmektedir.

Sonuç

Böyle bir sistemin diğer sistemlere göre daha maliyetli olacağını düşünmüş olabilirsiniz, aslında durum tamamen farklıdır. VOLSOFT Akıllı Ev Sistemi sağladığı avantajlara ve malzeme kalitesine rağmen diğer sistemlerden daha uygun fiyata sunulmaktadır.